sw kancelaria adwokacka

Doświadczenie I PROFESJONALIZMRozwód w 10 minut – czy to możliwe?

Adwokat Kielce – rozwody

Często samo złożenie pozwu o rozwód do sądu jest jedynie formalnością, którą małżonkowie muszą dopełnić rozstając się. Zazwyczaj jest to decyzja głęboko przemyślana i ostateczna, a strony są zainteresowane jak najszybszym załatwieniem sprawy.

Czy zatem rozwód w kilka minut jest możliwy? Oczywiście, ale pod pewnymi warunkami.

W wyroku rozwodowym, zgodnie z art. 57 i 58 k.r.o., sąd orzeka o następujących kwestiach: winie rozkładu pożycia, władzy rodzicielskiej, kontaktach z dzieckiem, alimentach dla dziecka, sposobie korzystania z mieszkania.

Po pierwsze zatem, bardzo istotnym jest istnienie pewnego rodzaju porozumienia pomiędzy małżonkami co do kwestii winy. Najczęściej w takich przypadkach strony rezygnują z jej ustalania, przystając na rozwód bez orzekania o winie. Czasami jeden z małżonków (nomen omen ten, któremu bardziej zależy na szybkim rozwodzie ;)) bierze winę za rozkład pożycia na siebie. Sąd ma zatem jasną sytuację w kwestii winy. Nie musi wówczas przeprowadzać postępowania dowodowego w tym zakresie, co niewątpliwie wpływa na szybkość procesu.

Drugą kwestią są wszystkie postanowienia dotyczące wspólnych małoletnich dzieci stron. W tym zakresie małżonkowie również mogą dojść do porozumienia. Idąc dalej, mogą przygotować tzw. rodzicielski plan wychowawczy. Jest to pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, w którym małżonkowie mogą żądać opieki naprzemiennej nad dzieckiem. Wówczas władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, a dziecko spędza zarówno z jednym, jak i z drugim rodzicem ustalone okresy czasu. W takiej sytuacji sąd nie musi przeprowadzać postępowania w zakresie ustalania wysokości alimentów. Każde z rodziców ponosi bowiem koszty utrzymania dziecka w czasie, kiedy z nim przebywa.

Finalnie, przy jasnych stanowiskach stron, rozprawa rozwodowa faktycznie jest formalnością i może potrwać dosłownie kilka minut.

Jednak zasadniczym warunkiem jest oczywiście prawidłowo sporządzony pozew o rozwód, który nie będzie zawierał braków formalnych. Udział adwokata zapewni uniknięcie wzywania stron do uzupełnienia braków pozwu i zagwarantuje tym samym szybsze wyznaczenie rozprawy. Profesjonalny pełnomocnik może również pomóc w przekonaniu małżonka do pewnych rozwiązań. Przykładowo pomoże sporządzić plan wychowawczy, ustalić sposób opieki nad dzieckiem, czy wyliczyć koszty jego utrzymania.

Oczywiście, sprawy rozwodowe wiążą się niejednokrotnie z dużym ładunkiem emocjonalnym, jednak chcąc zaoszczędzić sobie energii i czasu na przedłużające się postępowanie, warto usiąść do wspólnego stołu i porozmawiać.

 

***

SW Kancelaria Adwokacka

ul. Głowackiego 5/18, 25-368 Kielce

Adwokat Kalina Szczukiewicz tel. 696 416 204

Adwokat Anna Wierzchowska tel. 507 441 474

info@sw-kancelaria.pl

ADWOKAT KIELCE / ADWOKAT ROZWÓD KIELCE / ADWOKAT ROZWODOWY KIELCE

Home

Powrót